Pod pojęciem "konto bankowe" może kryć się wiele typów rachunków. Zazwyczaj jednak chodzi nam o konto osobiste, zwane również rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). To właśnie tego typu rachunek posiada niemal każdy z nas. Na niego wpływa lub będzie wpływać nasze wynagrodzenie (stypendium, emerytura czy renta). Również z takiego konta możemy dokonywać płatności rachunków (np. za wodę, gaz, prąd, telefon). Ro rachunku zazwyczaj dodawana jest karta debetowa, dzięki której możemy płacić bezgotówkowo za nasze zakupy w sklepach lub wyciągnąć gotówkę w jednym z bankomatów.
Każdy z nas nieco inaczej korzysta lub będzie korzystał z konta osobistego, ale z pewnością istnieje kilka czynników, na które wszyscy zwracają uwagę. Najważniejszymi z nich są opłaty i prowizje jakie narzuca bank za korzystanie z konta osobistego, karty debetowej wydawanej do konta oraz wypłaty z bankomatów w bankomatach własnych lub obcych. Równiez ważne są opłaty za przelewy z konta, jednak w tej chwili każdy bank pozwala na darmowe przelewy internetowe z konta osobistego bez ograniczeń ilościowych. Warto więc zwrócić uwagę na potencjalne opłaty, które mogą się pojawić w określonych przez bank przypadkach. Dzięki naszej porównywarce bez problemu wybierzesz jednak taki rachunek, który nie będzie cię kosztował ani grosza - a być może jeszcze na nim zarobisz!
Pamiętajmy, że wybór konta to nie wybór na całe życie! Bez większych problemów rachunek możemy zmienić na inny, jeśli tylko nasze obecne konto przestanie nam pasować (np. bank wprowadzi opłaty). W większości przypadków trzeba będzie poinformować o nowym numerze rachunku pracodawcę i... tyle! Wiele osób korzysta również z dwóch rachunków na raz - to również nic niezwykłego zwłaszcza w przypadku, kiedy jeden, przykładowo, oferuje darmową kartę debetową, a drugi premiuje nas za wpływ pensji. Warto być więc elastycznym, bo dzięki temu nie dość, że nie zapłacimy nic za prowadzenie konta osobistego, to na dodatek być może na nim zarobimy.
Nie warto natomiast kierować się sentymentem do danego banku. Nieważne bowiem któremu z nich powierzymy nasze środki, ponieważ jeśli nie przekroczą one kwoty 100 000 euro, to i tak będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że nawet w mało prawdopodobnym przypadku upadku banku to skarb państwa wypłaci nam nasze pieniądze. Warto więc wybierać bank kierując się niskimi opłatami, dostępem do wielu bankomatów czy dobrym systemem bankowości internetowej - a nie sentymentem.
W większości przypadków nasze środki dostępne na koncie osobistym nie są oprocentowane. Oznacza to, że "leżą" tam nic na siebie nie zarabiając. W takim wypadku warto część pieniędzy przelać na konto oszczędnościowe, które pozwala na zarabianie kilku procent rocznie od wartości naszych środków. W ten sposób nie tylko chronimy je przed inflacją, ale również pozwalamy na dodatkowe oszczędzanie niewielkich kwot. Oczywiście czym więcej środków ulokujemy na koncie oszczędnościowym, tym więcej zarobimy!
Warto jednak pamiętać, że istnieją również konta osobiste, które są oprocentowane. Zazwyczaj promocje tego typu obowiązują przez określony czas i dotyczą niewielkiej ilości środków (np. nie więcej niż 5 000 zł). Warto jednak pamiętać, że w ciągu miesiąca możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka złotych. Zawsze coś! :)