Lokata terminowa to nic innego jak specjalny rachunek bankowy, na który wpłacasz pieniądze w zamian za ustalone odsetki wypłacane najczęściej na koniec czasu trwania lokaty (wraz z twoim kapitałem). Dokładne zasady są ustalone między tobą a bankiem w umowie danej lokaty. W przypadku niektórych lokat (tzw. lokat rentierskich) odsetki mogą być wypłacane również co miesiąc czy co kwartał, a nie na koniec okresu.
Zawsze istnieje również możliwość wcześniejszego zakończenia umowy lokaty. Zrywając depozyt przed czasem najczęscie jednak nie dostaniemy żadnych odsetek - choć niektóre banki posiadają w swojej ofercie produkty, które można zerwać bez utraty odsetek (lub tracąc tylko część zarobionych do tej pory pieniędzy). W każdym razie możesz zapamiętać, że jeśli nie zerwiesz lokaty, to bank wypłaci ci obiecane pieniądze :)
Ważne też aby pamiętać, że oprocentowanie lokat podawane jest w skali roku. Oznacza to, że jeśli czas trwania lokaty jest krótszy, to zarobisz proporcjonalnie mniej. Przykładowo w przypadku lokaty półrocznej z oprocentowaniem 4% dostaniesz mniej więcej połowę odsetek wyliczonych dla pełnego roku (czyli około 2%).
Tak! Wszystkie pieniądze przechowywane w bankach (również na lokatach) są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości kwoty 100 000 euro. Oznacza to, że w (mało prawdopodobnym) przypadku upadku banku BFG zwróci ci wszystkie twoje pieniądze ulokowane w tym banku - do kwoty 100 000 euro. Ważne więc, żeby nie lokować w jednym banku więcej niż ok. 400 000 złotych. No chyba, że mocno ufasz danej instytucji finansowej i nie wierzysz w jej upadek.
Warto pamiętać jednak o tym, że niektóre banki działają pod kilkoma markami, ale z punktu widzenia BFG są jednym bankiem. Przykładowo Lion\'s Bank to oddział Idea Banku, a Noble Bank to marka Getin Banku.
Aby znaleźć najlepsze lokaty bankowe wystarczy po prostu... zaglądać na tę stronę :). Czym wyższe jest oprocentowanie danej lokaty, tym więcej na niej zarobisz. Pamiętaj tylko, że wszystkie wartości podawane są w skali roku.
Aby znaleźć najlepszą lokatę dla siebie musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań: jakimi środkami dysponujesz, na jak długo jesteś w stanie "zamrozić" swoje pieniądze i czy ma dla ciebie znaczenie to, czy wraz z otwarciem lokaty trzeba będzie również otworzyć konto osobiste w banku. Najczęściej bowiem dobrze oprocentowanie lokaty są po prostu "wabikiem", aby przyciągnąć nowego klienta. Oczywiście nie oznacza to, że po zakończeniu lokaty z konta nie możesz zrezygnować i... przenieść się do kolejnego banku zgarniająć dobrą ofertę na start :).
Jeśli natomiast chodzi o okres trwania lokaty - oferty kilkumiesięczne zazwyczaj pozwalają zarobić nieco więcej, ale z drugiej strony częściej musimy zastanawiać się gdzie ulokować swoje oszczędności. No ale od czego jest Depozaur :-)
Podczas zakładania lokaty prawdopodobnie będzie możliwe wybranie lokaty odnawialne lub nieodnawialnej. W większości przypadków najbardziej opłacalny będzie wybór ten drugiej opcji - po zakończeniu lokaty pieniądze po prostu wrócą na konto, z którego zostały przelane. W przypadku lokaty odnawialnej pieniądze dalej będą na siebie zarabiać, ale prawdopodobnie na dużo niższym oprocentowaniu - takim, jak posiada lokata standardowa danego banku.
Nawet jeśli założyłeś lokatę w wersji odnawialnej, to prawdopodobnie bez problemu zmienisz jej status na nieodnawialną w trakcie trwania lokaty: w oddziale banku, na infolinii, albo najprościej przez internet.
Aby obliczyć zyski z lokat należy pomnożyć ulokowaną kwotę przez oprocentowanie oraz ilość dni przez jaką zarabiają nasze środki proporcjonalnie do dni danego roku. Przykładowo kwota 10 000 zł ulokowana na 3 miesiące na 4% w skali roku zarobi: 10 000 x 0.04 x 90/365 = 98,63 zł brutto - przy czym przyjęliśmy tu, że 3 miesiące trwają 90 dni (zależnie od okresu wartość ta będzie się delikatnie różnić).
Niestety odsetki od lokat podlegają podatkowi od zysków kapitałowych popularnie zwanego podatkiem Belki, na cześć Marka Belki odpowiedzialnego za jego wprowadzenie. Podatek ten wynosi 19% co oznacza, że prawie jedna piąta zysków z naszej inwestycji trafia do skarbu państwa.
Dobra wiadomość jest taka, że podatek ten jest odprowadzany przez bank i nie musimy go wykazywać w zeznaniu rocznym. Po prostu dostajemy przelewem nasze oszczędności z odsetkami pomniejszonymi o podatek i nie musimy więcej o nim myśleć.